راهکارهایی برای پاک کردن لکه روی لباس (بخش دوم)

حتما برای شما هم پیش آمده که لباستان لک شود ولی ندانید که چطور باید آن را پاک کنید چون هرکدام از این لکه‌ها به روشی متفاوت پاک می شوند. لکه‌ها روی هر چیزی که باشند مانند مبلمان، فرش‌ها،‌ لباس‌ها و … ظاهر آن را زشت می کنند پس بهتر است در اسرع وقت آن را پاک کنید چون بعضی از آن‌ها به عمق پارچه‌ها نفوذ می کنند و ممکن است دیگر از بین نروند. برای پاک کردن هر لکه ای راهکار به خصوصی وجود دارد که اگر اشتباه عمل کنید دیگر پاک نمی شوند البته این به جنس پارچه نیز بستگی دارد و کلا بعضی پارچه‌ها خوب تمیز می شوند. اولین قدم برای پاک کردن لکه روی لباس این است که زمان را از دست ندهید تا کهنه و ثابت نشوند سپس راه حل مناسب را پیدا کن


۱٫ پاک کردن لکه خون

برای پاک کردن این لکه‌ها کافیست از آب سرد استفاده کنید تا به خوبی پاک شوند سپس با کمی شوینده، سطح پارچه را بشویید. این لکه‌ها معمولا به راحتی پاک می شوند. 

۲٫ لکه‌های لوازم آرایش

لکه‌های لوازم آرایش نیز جزء آن دسته از لکه‌هایی است که باید مواظب باشید تا هنگام تمیز کردن باعث پخش شدن آن نشوید. بهترین کار برای پاک کردن لکه لوازم آرایش، استفاده از دستمال‌های مرطوب یا دستمال‌های پا کننده آرایش است. بعد از اینکه سطح را به خوبی تمیز کردید به سراغ آب و صابون بروید و محل مورد نظر را بشویید.

۳٫ پاک کردن لکه عرق از روی لباس

پاک کردن لکه

یقه لباس‌ها، آستین‌ها و زیر بغل لباس‌ها قسمت‌هایی هستند که معمولا بیشتر کثیف می شوند چون چربی پوست و عرق بدن در آن‌ها نفوذ می کند که اگر در شستن آن‌ها دقت نکنید این لکه‌ها ثابت می شوند و رنگ لباس را تغییر می دهند. بهترین راه استفاده از جوش شیرین است، کافیست آن را با کمی آب مخلوط کنید تا شکل خمیری پیدا کند و بعد به کمک برس کوچکی روی سطح لباس را بشویید البته بلافاصله آبکشی نکنید و اجازه دهید این مخلوط ساعتی روی لباس بماند و وقتی کاملا خشک شد به وسیله آب سرد آن را بشویید تا کاملا تمیز شود.

راه دیگر پاک کردن لکه عرق، کمک گرفتن از سرکه است. ‌سرکه ماده ای مناسب برای از بین بردن لکه و بوی عرق است که در هر خانه ای پیدا می شود. لباس را در ظرفی قرار دهید و روی آن سرکه بریزید و دوباره با کمک یک برس سطح لباس را بشویید، اجازه دهید کمی زمان بگذرد و سپس با آب و صابون لباس را بشویید.

۴٫ لکه‌های گل و لای

پاک کردن این لکه‌ها کار سختی نیست تنها لازم است اجازه دهید گِل، حالت خشک پیدا کند تا قسمت‌هایی از آن به خوبی از روی پارچه جدا شود بعد از آن می توانید از انواع شوینده‌های معمولی استفاده کنید و لباس را مدتی در آن قرار دهید تا خوب تمیز شود.

۵٫ لکه قهوه و چای

پاک کردن لکه

قهوه و چای، نوشیدنی‌های پرطرفداری هستند که روی پارچه لک ایجاد می کنند اما از بین بردن لک آن‌ها کار خیلی سختی نیست. ابتدا بهتر است محلی از پارچه که لک شده است را در آب سرد قرار دهید و کمی صبر کنید بعد از آن از شوینده‌های معمولی کمک بگیرید به کمک آن لباس را بشویید و یا لباس را در محلولی از سرکه قرار دهید. شامپو‌هایی که حاوی نرم کننده و مواد رنگی نباشد نیز برای شست و شو مناسب هستند.

۶٫ لکه سس

سس‌ها از موادی هستند که معمولا حاوی مقداری چربی هستند. وقتی سس‌ها روی لباس می ریزند بعد از مدتی خشک می شوند که بهتر است اول قسمت خشک شده سس را از روی پارچه بردارید و باقیمانده آن را با مایع ظرفشویی بشویید. مایع ظرف شویی کمک می کند تا بافت سس از بین برود و لکه به راحتی پاک شود،‌ سپس آن را آبکشی کنید.

۷٫ لکه برق اتو

پاک کردن لکه

بعضی از انواع لباس‌ها خصوصا لباس‌های تیره در اثر اتو کشیدن برق می افتند،‌ برای جلوگیری از این موضوع می توانید لباس را پشت و رو کنید یا در هنگام اتو کشیدن از یک پارچه نازک کمک بگیرید و روی لباس قرار دهید. اما به هر حال اگر لباس شما برق افتاد به کمک کمی سرکه می توانید مشکل را برطرف کنید تنها باید مقداری سرکه در آب بریزید و بعد با استفاده از پارچه ای روی آن بکشید تا برق لباس از بین برود.

۸٫ پاک کردن لکه عطر

پاک کردن لکه عطر که روی لباس ایجاد می شود ممکن است به سادگی صورت نگیرد اما راهکارهایی وجود دارد که اگر در زمان کم آن‌ها را به کار بگیرید لکه شما از بین میرود. یکی از این راه‌ها استفاده از پارچه ای آغشته به سرکه است که کافیست روی قسمت لک شده بمالید. شیوه دیگر استفاده از محلول آب و گلیسیرین است،‌ لازم است لباس را حدود دو ساعت در آن قرار دهید و بعد برای شست و شوی لباس از آب و صابون استفاده کنید.

دقت کنید برای پاک کردن هیچ لکه ای از بنزین در فضایی مانند حمام و سرویس‌های بهداشتی استفاده نکنید،‌ این ماده بسیار آتش زا است و می تواند خطر آتش سوزی و انفجار داشته باشد. 


/ 0 نظر / 8 بازدید